Достапни линкови

Њујорк: Претставена резолуцијата за иранската нуклеарна програма пред Советот за безбедност на ОН


Франција и Британија, со поддршка на Соединетите Држави ја претставија во Советот за безбедност на Обединетите Нации предлог резолуцијата за решавање на спорот околу иранската нуклеарна програма. И покрај тоа што во резолуцијата не се спомнуваат санкции сепак, самото спомнување на Седмото поглавие од Повелбата на Светската организација може да го отвори патот за таков чекор, јавуваат агенциите. Официјален Техеран пак денеска соопшти дека нема намера да попушти пред меѓународните притисоци.
XS
SM
MD
LG