Достапни линкови

Вашингтон: САД бараат од Иран да престанат си игрите на надмудрувања


Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс од Техеран побара да престнае со игрите на надмудрувања во врска со нуклеарната програма и да ги сопре активностите за збогатување ураниум. Во Техеран иранските официјлани претставници отфрлија одржување на разговори доколку мегународната зедница не се изјасни дека Иран има легитимно право да развива нуклеарна технологија, и најавија максимална соработка ако случјот од Советот за безбеднсот на Обединетите нации биде вратен во надлежност на Мегународната Агенција за атомска енергија.
XS
SM
MD
LG