Достапни линкови

Непал: Прогласено еднострано примирје


Маоистичките бунтовници во Непал прогласија еднострано тримесечно примирје, соопшти лидерот Прачанда. Примирјето доаѓа по три неделните протести против кралот Гиајнендра и неговата одлука повторно да се воспостави повеќепартиската демократија. Новиот премиер на Непал Гирија Коирала изјави дека ке работи врз тоа маоистите да се вклучат во главните политички процеси во земјата.
XS
SM
MD
LG