Достапни линкови

Чернобил: 20 годишнина од чернобилската нуклеарна катастрофа


Во Украина денеска се одбележува 20 годишнината од Чернобилската нуклеарна катастрофа. Во Киев точно во 1 часот и 23 минути одекнаа црковните камбани, а стотици граѓани, меѓу кои и претседателот Виктор Јушченко, се собраа на помен во црквите. Рускиот претседател Владимир Путин вчера им врачи државни награди на работниците кои учествувале во санирањето на последиците од хаваријата.
XS
SM
MD
LG