Достапни линкови

Истанбул: Турските власти го обвинија Вејсел Далши за навреда на Ататурк


Турските власти, според тамошните медиуми, го обвинија лидерот на Партијата на правдата и развојот Вејсел Далши за навреда на таткото на модерна Турција Кемал Ататурк. Имено, Далчи џвакал гума за џвакање во моментот кога поставувал венец на споменикот на Ататурк во градот Фатса и поради тоа ќе одговора на суд. Далчи изјавил дека немал намера да го навреди Ататурк и оти гумата за џвакање ја имал за да го освежи здивот откако јадел лук.
XS
SM
MD
LG