Достапни линкови

Непал: Судири меѓу владините сили и герилците


Стотици маоистичките герилци го нападнале планинискиот град Чатура во Непал. Според агенциите, во борбите со владините сили кои траеле 6 часа загинале 5 бунтовници и еден војник. Во меѓувреме во Катманду и натаму е во сила полицискиот час, поради протестите на опозицијата која бара од кралот Гијенендра да ја врати повеќепартиската демократија и да се ограничи неговата власт.
XS
SM
MD
LG