Достапни линкови

Багдад: Шестмина повредени во напад од минофрлач


Шест лица загинаа додека двајца се повредени во денешниот напад од минофрлач во блиизна на ирачкото минситерство за одбрана во зелената зона во Багдад, соопшти ирачката полиција. Последниов напад доаѓа откако ирачкиот нов премиер Џевад Ал Малики вчера беше избран во парламентот со штозаврши политичкиот застој што траеше четири месеци по изборите. Тој се заложи за формирање обединета влада на шиитите, сунитите и курдите и ги повика ирачките милитанти да се интегрираат во владините безбедносни сили. Америакснкиот претсеадтел Џорџ Буш го поздрави чекорот и додаде американските сили ќе останат во Ирак додека новата ирачка влада не стекне капцитет да ја гарантора безбеднсот во таа земја.
XS
SM
MD
LG