Достапни линкови

Техеран: Претставниците на Меѓународната агенција ќе допатуваат во Иран


Инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија денеска ќе допатуваат во Иран во посета на нуклеарните капацитети. Агенцијата треба да извести до крајот на месецов за тоа дали Иран ги исполнува барањата на Обединетите Нации за запирање на збогатувањето на ураниумот – процес кој може да доведе до изработка на нуклеарно оружје. Русија соопшти дека ке го разгледа прашањето на санкции доколку постоји солиден доказ дека ираснската нуклеарна програма не е строго мирнодопска.
XS
SM
MD
LG