Достапни линкови

Свет: Католиците го слават Великден


Со Велигденски миси синоќа и утрово христијаните од католичка вероисповест во светот и во Македонија го одбележуваат Воскресението Христово - Велигден. Овој е најсвет христијански празник, празник над празниците, затоа што ја изразува суштината на верата христова - воскресението. Во Ватикан своето редовно обраќање ќе има папата Бенедикт XVI. Тој денеска во својата прва Велигденска миса ги повика верниците на воскреснатиот Христ да му помогнат да го ослободи светот од насилство и корупција.
XS
SM
MD
LG