Достапни линкови

Рим: Берлускони побара поништување на резултатите


Италијанскиот премиер Силвио Берлускони побара поништување на резултатите од парламентраните избори со објаснување дека тие биле проследни со многу неправилности. Тој побара преиспитување на резултатите во шеесет илјади избирачки места. Претходно, коалицијата на левиот центар, предводена од Романо Проди, прогласи победа на изборите и најави формирање нова италијанска влада.
XS
SM
MD
LG