Достапни линкови

Москва: Одбележување на 45 годишнината од првиот лет во Вселената на Гагарин


Во Русија денеска се одбележува 45-годишнината откако Јури Гагарин стана првиот човек во Вселената. По повод овој јубилеј, руската вселенска агенција најави дека работи врз проектот на испраќање човечки екипаж на Месечеината до 2012-та година.
XS
SM
MD
LG