Достапни линкови

Киев: Претседателот Јушченко на разговори со партиите кои влегоа во парламентот


Украинскиот претседател Виктор Јушченко денеска ќе се состане со лидерите на партиите кои влегоа во парламентот. Изборната комисија вчера ги соопшти конечните резулати од парламентарните избори, одржани на 26-ти март, според кои, победник е про-руската Партија на регионите, на чело со Виктор Јанукович. Но, партиите од Портокаловата коалиција преговараат за формирање на новата влада.
XS
SM
MD
LG