Достапни линкови

Газа: Реакција на палестинската влада предводена од Хамас


Палестинската влада, предводена од Хамас, оцени дека израелската одлука за прекинување на формалните безбедносни, е објава на војна. И палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави дека Израел ги крши билатералните договори и меѓународното право. Израел и повеќе западни земји ги прекинаа контактите со Палестинската влада се додека Хамас не се откаже од насилствата и не го признае Израел.
XS
SM
MD
LG