Достапни линкови

Париз: Француската влада ќе го смени контроверзниот закон за прво вработување


Францускиот претседател Жак Ширак денеска најави дека владата ќе го смени контроверзниот закон за првото вработување на младите кој предизвика масовни протести и штрајкови во таа земја. Кабинетот на Ширак соопшти дека во новиот закон ќе бидат изоставени проблематичните одредби како на пример таа работодавачите да можат, без образложение, да ги отпуштаат младите до дваесет и шест години.
XS
SM
MD
LG