Достапни линкови

Техеран: ОН не може да го натера Иран да се откаже од производството збогатен ураниум


Портпаролот на иранското минстерство за надворешни работи Хамид Реза Асефи денеска изјави дека Соединетите држави и нивните сојузници правата голема грешка ако веруваат дека Советот за безбеднсот на Обединетите нации има капцитет да го натера Техеран да се откаже од производството на збогатен ураниум. Инспекторите од Агенцијата за Атомската Енергија што пристигнаа во Иран во петокот денеска треба да ги посетат капацитети за производство на збогатен ураниум што според Техеран не служат за производство на нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG