Достапни линкови

Брисел: Ромите низ светот продолжуваат да се соочуваат со дискриминација


Агенцијата на Европската Унија за борба против расизмот соопшти дека ромите во Европа продолжуваат да се соочуваат со дискриминација, особено во потрагата по работа и во нивното право за образование и здарвствена заштита. Во Европа живеат над шест милиони роми кои често, како што се наведува, се жртви на насилство. Извештајот е објавен по повод утрешниот Меѓународен ден на Ромите.
XS
SM
MD
LG