Достапни линкови

Париз: Денеска повторно штрајк во Франција


Француските синдикати, студентските и ученичките движења и левицата за денеска повторно закажаа штрајк и протести во целата земја со барање да биде повлечен спорниот закон за првото вработување. Ова е петти пат во изминативе два месеца како во Франција се одржува национален протест во врска со овој закон. На последните, кон крајот на март, на улиците излегоа над околу два милиона луѓе.
XS
SM
MD
LG