Достапни линкови

Канбера: Потпишан договор за нуклеарна безбедност меѓу Австралија и Кина


Австралија и Кина потпишаа договор за нуклеарна безбедност со кој се отвора патот за извоз на австралиски ураниум како гориво за кинеските атомски централи. Договорот беше потпишан денеска во Канбера каде што престојува кинескиот премиер Вен Џиабао. Извозот би требало да почне во две илјади и десетата година и тој би изнесувал дваесет илјади тони ураниум годишно.
XS
SM
MD
LG