Достапни линкови

Техеран: Најмалку 50 загинати во серија земјотреси


Најмалку 50 лица загинаа, а над 800 се повредени во серија земјотреси во западен Иран. Најсилниот земјотрес бил 6 степени според рихтеровата скала, а најпогодени се селата во провинцијата Лорестан. Во 2003 од земјотрес во иранскиот град Бем загинаа 30 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG