Достапни линкови

Москва: Герхард Шреде претседавач на конзорциумот за изградба на гасоводот од Русија до Германија


Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер ќе биде председавач на конзорциумот кој ќе го гради гасоводот од Русија до Германија, под Балтичко Море. Тој присуствува на денешниот конститутивен состанок во Москва меѓу енергетските гиганти, рускиот Газпром и германските БАСФ и ЕОН. Шредер за оваа своја нова функција ќе има годишна плата од 250 илјади евра.
XS
SM
MD
LG