Достапни линкови

Париз: Францускиот премиер ги отфрли барањата за повлекување на контроверзниот закон


Францускиот премиер Доминик де Вилпен, и покрај последните масовни протетси во земјата, ги отфрли барањата за повлекување на контроверзниот нов закон за вработување на младите. Полицијата соопшти дека вчера во Франција протестирале над милион луѓе. Синдикатите и студентите пак велат дека нивниот број на протестите биле за трипати поголем. За време на демоснтарциите имало пеесетина повредни, а полицијата привеле скоро осумстотини луѓе.
XS
SM
MD
LG