Достапни линкови

Камбера: Блер смета дека е неопходен глобален сојуз за заштита на глобалните вредности


Британскиот премиер Тони Блер во денешното обраќање во австралискиот парламент, изјави дека е неопходен глобален сојуз за да се заштитат глобалните вредности, како што се правдата и слободата. Блер оцени дека најголемата закана моментално доаѓа од исламскиот екстремизам. Тој најави дека бртанските сили ќе останат во Ирак и во Авганистан се додека тие земји не се стабилизираат.
XS
SM
MD
LG