Достапни линкови

Анкара: Турските сили убиле 14 курдски бунтовници


Турските вооружени сили во операцијата која започна пред два дена во провинцијата Мус убиле 14 курдски бунтовници, членови на забранетата Работничка партија на Курдистан - јавуваат агенциите. Според турската војска бунтовниците се подготвувале за нови напади. Анкара ја обвини Курдкста работничка партија за смрта на околу 30 иљади од 1984 година откако партијата почна да се бори за незвисна Курдска држава.
XS
SM
MD
LG