Достапни линкови

Киев: Денеска парламентарни избори


Украинците денска го започнаа гласањето на парламетарните избори кое следува по околу една година откако со портокаловата револуција на власт дојде претседателот Виктор Јушченко. Но,како шро јавуваат агенциите економската сотојба одтогаш е влошена, а реформите се спроведуваат бавно. Се повеќе Украинци го подржуваат ривалаот на Јушченко, про руски ориентиран Виктор Јанукович. На изборите се кандидирани 45 партии но се очекува околу 6 од нив да ги освојат потребните три проценти за да влезат во парламентот.
XS
SM
MD
LG