Достапни линкови

Пекинг: Нов нафтовод за поврзување на Сибир со Кина


Рускиот претседател Владимир Путин изрази очекување дека наскоро ќе биде договорена изградба и на нов нафтовод со кој ќе Кина ќе се поврзе со Сибир. На денешниот руско кинески економски форум во Пекин, претседателот Путин рече дека тоа ќе придонесе за намирување на растечките кинески побарувања за нафта. Вчера Путин и неговиот домаќин, кинескиот претседател Ху Џинтао најавија дека во наредните пет години ќе биде изграден гасоводна мрежа меѓу Сибир и Кина.
XS
SM
MD
LG