Достапни линкови

Париз: Продолжија протестите на повеќе од поливина милион студенти и работници


Повеке од половина милион студенти и работници вчера излегоа на улиците на Париз и во неколку други француски градови, во најголемите протести досега против измените во законот за работни односи. Протесите главно беа мирни, но како што јавуваат агенциите најмалку 156 луге се уапсени во Париз откако почнале да палат возила ,да кршат прозорци и да фрлаат предмети кон полицијаците. Седум полицајци и 17 демонстранти се повредени. Студентите се надеваат дека со протестите ке извршат притисок врз премиерот Доминик Де Вилпен да го повлече новиот закон за вработување.
XS
SM
MD
LG