Достапни линкови

Њујорк: Неформален состанок на членовите на Советот за безбедност за Иран


Претставници на сите 15 членки на Советот за безбедност на Обединетите Нации, синоќа во Њујорк одржаа неформален состанок за иранската нуклеарна програма. Соединетите Држави, Франција и Велика Британија предлагаат заедничка изјава со која ќе се повика Иран да ги прекине нуклеарните активности и да се превземат мерки со кои ќе се спречи да произведе нуклеарно оружје. Русија и Кина се залагаат за нови преговори со Иран и се противат на можни санкции против Техеран.
XS
SM
MD
LG