Достапни линкови

Виена: Состанок на извршниот огран на Меѓународната атомска енергија за Иран


Денеска во Виена извршниот орган на Меѓународната агенција за атомска енергија МААЕ ќе го разгледа извештајот на директорот Мохамед ел Барадеј во врска со иранската нуклеарна програма, по што се очекува извештајот автоматски да се најде пред Советот за Безбедност на ООН, доколку во меѓувреме Иран не се повлече од своите ставови. Синоќа, медиумите јавија дека во него немало директни докази оти Иран ја користи нуклеарната програма за развој на оружје, но исто така, се наведувало дека има доста нејаснотии во врска со сегашните активности на таа земја.
XS
SM
MD
LG