Достапни линкови

Токио: Иранскиот министер за надворешни работи повтори дека Иран има право на нуклеарна програма


Иранскиот министер за надворешни работи Манушер Мотаки денеска во Токио повтори дека Иран има право на нуклеарна технологија за мирољубиви цели. На средбата со јапонскиот премиер Јуничиро Коизуми, Мотаки побарал Јапонија да учествува во иранската нуклеарна програма. Во меѓувреме, иранска делегација во Москва ги продолжува преговорите за збогатување ураниум на руска територија.
XS
SM
MD
LG