Достапни линкови

Њујорк: Германија дала разузнавачки информации за Ирак пред нападот на САД


Американскиот весник Њујорк Тајмс објави дека Германија, пред почетокот на американската инвазија врз Ирак, им дала на Соединетите Држави разузнавачки информации за плановите на Садам Хусеин за одбрана на Багдад. Весникот се повикува на тајни документи на американската војска. Ваквите наводи претставуваат изесно изненадување особено ако се има предвид дека Германија беше една од најгласните противнички на војната против Ирак.
XS
SM
MD
LG