Достапни линкови

Багдад: По неколкудневните верски насилства помина опасниот период во Ирак


Претставникот на ирачката најголема шиитска Исламистичка партија Риза Џавад ал Тачи оцени дека по неколкудневните верски насилства, помина опасниот период за земјата. Според него, судирите меѓу сунитите и шиитите ги поттикнале двете групи да соработуваат со цел да не да дојде до граѓанска војна во Ирак. Во насилствата загинаа над двесте луѓе, повеќето од нив сунити.
XS
SM
MD
LG