Достапни линкови

Москва: Најмалку 27 лица загинале во уривање на покрив


Најмалку 27 лице загинаа, а 24 се повредени во уривање на покрив на еден пазар во Москва. Се претпоставува дека во урантините има 10 луѓе. Се претпоставува дека причина за уривањето на покривот на пазарарот е тешкиот снег. Руските медиуми јавија дека пазарот Баумански е дизајниран во 1970 тата година од Нодар Канчели истиот архитект кој го направи планот и за Московскиот Аква Парк кој се урна пред две години и при што загинаа 28 луѓе. Обвинителстѕвото тогаш сметаше дека причина е лошиот дизајн.
XS
SM
MD
LG