Достапни линкови

Виена: Судски процес против Дејвид Ирвинг


Против британскиот историчар Дејвид Ирвинг денеска во Виена започнува судски процес затоа што во два говора во 1989 во Австрија го негираше Холокаустот – односно нацистичкото истребување на 6 милиони евреи. Судењето започнува во екот на дебатата за слободата на говорот иницирана по објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед што пак предизвика серија насилни протести во светот.
XS
SM
MD
LG