Достапни линкови

Тирана: Посета на Жозе Мануел Баросо и Оли Рен


Претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо и комесарот за проширување Оли Рен, денеска се во посета на Тирана. Разговорите се фокусирани врз Договорот за стабилизација и асоцијација, што треба да го потпише Албанија со Унијата. Брисел бара од властите во Тирана поголема слобода на медиумите, независно судство, битка против корупцијата и гарантирање на соственичките права.
XS
SM
MD
LG