Достапни линкови

Њујорк: Анан бара затворање на затворот Гуантанамо на Куба


Генералниот секретар на Обединетите Нации Кофи Анан изјави дека Соединетите Држави би требало да го затворат затворот за осомичени терористи на Гуантанамо на Куба. Белата Куќа веднаш го отфрли предлогот со образложение дека таму се држат опасни терористи и оти тие биле третирани според меѓународните стандарди. Во затворот има околу петстотини затвореници кои пред четири години биле уапсени во Авганистан.
XS
SM
MD
LG