Достапни линкови

Бишек: Киргистан ќе бара дупло повисока цена за американските бази


Претседателот на Киргизстан Курманбек Бакиев соопшти дека цената за изнајмување на воздухопловната база во Бишкек на Соединетите Држави ќе биде поголема за сто пати. Имено, цената која досега изнесуваше два милиона долари годишно, според Бакиев, треба да изнесува двесте милиони долари. Американската војска ја користи оваа база од две илјади и првата година како поддршка на операциите во Авганистан.
XS
SM
MD
LG