Достапни линкови

Хаити: Протести на десет илјади лица


Околу 10 илјади луѓе протестираа во главниот град на Хаити, Порт О Принс, барајки Рене Превал да биде прогласен за победник на претседателските избори, што се одржаа минатиот вторник. Според последните податоци од изборната комисија, Превал освоил 49,1 насто од гласовите, што за помалку од 1 насто не е доволно за победа во првиот круг. Во градот се распоредени мировни сили на Обединетите Нации со цел да се спречи разгорување на нередите.
XS
SM
MD
LG