Достапни линкови

Москва: Израел се спротистави на најавата на Русија за покана на разговори на лидерите на Хамас


Израел остро се спротистави на најавата на рускиот претседател Владимир Путин дека наскоро ќе ги покани на разговори во Москова лидерите на Хамас. Путин оцени дека Хамас е легитимен избор на палестинците. Вашингтон соопшти дека ќе бара објаснување од Путин, оценувајки дека Русија има обврска да врши притисок врз Хамас да се откаже од насилствата и да го признае Израел.
XS
SM
MD
LG