Достапни линкови

Техеран: Иран ги отфрл наводите дека го разгорува гневнот на муслиманите


Потпретседателот на Иран Исфандиар Рахим Машаи ги отфрли наводите на официјален Вашингтон дека Техеран го разгорува гневот на муслиманите поради карикатурите на пророкот Мухамед. Претходно американскиот државен секретар Кондолиза Рајс изјави дека дека Иран и Сирија ги потикнуваат насилните протести на муслиманите во светот. Машаи ги повтори тврдењата на иранскиот духовен лидер ајатолахот Али Хамнеи дека нередите биле дел од еврејскиот заговор против муслиманите.
XS
SM
MD
LG