Достапни линкови

Вашингтон: Чејни оцени дека Иран сака да произведе нуклеарно оружје


Американскиот потпретседател Дик Чејни изјави дека иранското одбивање на предлогот иранскиот цивилен ураниум да се збогатува во Русија води кон заклучокот дека сака со самостојно производство да направи нуклеарно оружје. Чејни ја опоздрави одлуката на Агенцијата за атомска енергија иранскиот случај да биде преставен во Советот за Безбедност на Обединетите Нации каде што се можни казнени мерки.
XS
SM
MD
LG