Достапни линкови

Манила: Најмалку 88 загинати во стампедо


Во човечко стампедо на статион во Манила најмалку 88 лица го загубија животот, а 280 се повредени. Околу 30 илјади луѓе се обиделе да влезат на стадионот за да присуствуваат на снимање на популарно телевизско шоу. Во обидот да влезат настанал хаос и гмечење на влезната врата кога некој викнал бомба. Полицијата ги отфрли извештајите дека причина за несреќата била бомба.
XS
SM
MD
LG