Достапни линкови

Багдад: Продолжи судењето против Садам Хусеин


Денеска во Багдад продолжи судскиот процес против поранешниот ирачки лидер Садам Хусеин, без негово и без присуство на 7 други обвинети. Хусеин и вчера не се појави на јавната сесија. Тимот на одбраната побара иземање на судијата Раоуф Абдел затоа што бил пристрасен. Поранешниот ирачки лидер се соочува со обвинение за убиство на повеќе од 140 шиити во 1982 година.
XS
SM
MD
LG