Достапни линкови

Париз: Отпуштен уредник на француски весник поради објавување на карикатура на пророкот Мухамед


Уредникот на францускиот весник Френс Соар Жак Лафранс е отпуштен поради објавувањето на контроверзната слика на пророкот Мухамед. Сопственикот на весникот Рајмон Лака изрази жалење поради тоа што карикатурата ги навреди чувствата во муслиманскиот заедница. Весникот објави дека тоа било сторено во одбрана на слободата на изразот во демократско и секуларно општество. Карикатурата на пророкот Мухамед најпрвин беше објавена во еден дански весник, а потоа и Норвешка, Германија, Италија и Шпанија што предизвика протести во муслиманскиот свет.
XS
SM
MD
LG