Достапни линкови

Нигерија: Ослободени странските работници


Денеска биле ослободени четворицата странски работници кои пред дваесетина дена беа киднапирани од нигериски милитанти, јавуваат агенциите. Милитантите за ослободувањето на заложниците бараа поголема локална котрола врз изворите на нафта, компензација за загадувањето на нивните села и ослободување на лидерите на две племиња. Нигерија е најголемиот произведувач на нафта во Африка и тамошните насилства се една од причните за високата цена на нафатата во последно време.
XS
SM
MD
LG