Достапни линкови

Хелсинки: Денеска втор круг од претседателските избори


Денеска во Финска се одржува вториот круг од претседателските избори. Председателката Тајра Халонен се бори за уште еден шестгодишен мандат. Нејзин противкандидат е поранешниот министер за финансии Саули Нинисто. Во првиот круг социјалдемократката Халонен доби двојно повеќе гласови од незјиниот противкандидат, но не повеќе од 50 проценти потребни за победа на изборите. Повеќе од 4 милиони Финци имаат право на глас.
XS
SM
MD
LG