Достапни линкови

Москва: Русија бара решавање на иранското нуклеарно прашање по дипломатски пат


Русија побара иранското нуклерано прашање да се решава преку дипломатски пат, а во рамките на Меѓународната агенција за атомска енергија. Ваквата руска позиција беше обелоденета на соопштението по вчерашните разговори во Москва меѓу секретарот на рускиот совет за безбедност Игор Иванов и главниот ирански преговорач Али Лариџани. Во наредната недела Меѓународата агенција за атомска енергија же расправа во врска со можноста Иран да се најде пред Советот за безбедност на Обединетите нации за евентуални санкции поради неговата нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG