Достапни линкови

Тбилиси: Претседателот Сакашвили ја обвини Русија за експлозиите на гасоводните цевки


Претседателот на Грузија, Михаил Сакашвили ја обвини Русија за денешните експлозии на гасоводните цевки кои ја снабдуваат Грузија со руски гас. Тој посочил дека Русија намерно го спречила дотокот на гас кон Грузија извршувајќи на тој начин притисок Грузија да се откаже од сопственоста на гасоводот во близина на Москва. Како што јавуваат агенциите, ова се случува во за Грузија најстудениот период од годината.
XS
SM
MD
LG