Достапни линкови

Кувајт: Владата почнала уставна процедура за сменување на новиот емир


Кувајтската влада објави дека започнала уставна процедура која би можела до доведе до смена на новиот емир на таа земја, недела дена откако ја презеде власта. Соопштението издадено по итната седница на кабинетот се темели на законот кој и овозможува на владата да именува медицински тим за проценка на здравјето на емирот Шеикот Саад Ал Абдула Ал Сабах и до парламентот да поднесе извештај за неговата способност за управување со земјата.
XS
SM
MD
LG