Достапни линкови

Братислава: 42 словачки војници загинаа во авионска несреќа


Словачката влада денеска одржа вонредна седница по повод уривањето на словачкиот воен авион во Унгарија, при што загинаа 42 лица, а само еден војник преживеал. Понеделник и вторник се прогласени за денови на жалост. Авионот од типот АН 24, кој летал од Приштина за Кошице со 28 словачки војници, 7-мина цивили и 8-мина членови на екипажот, од засега непознати причини се урнал во близина на унгарското место Текибања.
XS
SM
MD
LG