Достапни линкови

Новата лидерска средба кај Бучковски беспредметна


Иако премиерот Владо Бучковски најави дека повторно ќе се сретне со лидерите на опозициските партии за да се усогласат и простанатите недоразбирања околу новото изборно законодавство, виски владини извори велат оти таква средба нема да се оствари бидејќи истата била беспредметна.

Премиерот не е подготвен за дополнителни остапки за опозицијата прифативме 9 од 12 нивни амандмани кои ќе бидат составен дел од законот во втората фаза, барањето партиските членови да останат на чело на регионалните и општинските комисии не оди во прилог на департизација на изборните тела велат владини извори.

Во најголемната опозициска партија ВМРО ДПМНЕ во моментов не сакаат да ги коментираат ваквите гласини и очекуваат тоа да го слушнат од премиерот Бучковски. Тие остануваат на веќе познатиот став дека со вклучување на администрацијата во изборниот процес се зголемува опасноста за фалсификување на изборите.

„Тоа е сериозен ризик за правење државен фалсификат на изборите, а тоа е вметнување на државни службеници на избирачките места, а тргнување на претставниците на партиите. Ако се тргнат нашите претставници, ќе останат државни административци коишто огромен е ризикот дека ќе бидат под притисок за фалфисикување на изборите.“

До крајот на февруари или пак првата недела од март се очекува да биде донесено новото изборно законодавство со што ке се отвори патот за закажување на престојните парламемнмтарни избори. Предвремени нема да има но најверојатно тие ќе се одржат летово. За владата најприфатлив датум е 9 јули. Макердонија нема право на грешка, но во случај да се повторат нерегуларностите од последните локални избори најеројатно ќе мора да се оди на поправен односно одржување вонредни избори кои би се одржале до крајот на годината и да се покаже на меѓународната заедница дека сме подготвени и знаеме да организираме фер и демократски избори велат високи владини фукционери.

Во меѓувреме пак лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски ги продолжува средбите со албанските политички партии ПДП е следна партија во неговата агенда.
XS
SM
MD
LG